Czym są militaria, jakie mamy ich rodzaje? Czy warto je zbierać? Czy takie hobby jest kosztowne?

Militaria są to różnego rodzaju historyczne jak i kolekcjonerskie gadżety, które mają związek z wojskiem, jak również w niewielkim zakresie z branżą niewojskową, czyli gdy mówimy dajmy na to o broni myśliwskiej. Do militariów możemy zaliczyć broń, sprzęt i mundury albo ich kopie oraz repliki, jakie są odtwarzane na podstawie źródeł historycznych.

sklep cqb.pl
Autor: http://cqb.pl/
Źródło: http://cqb.pl/
To rzecz jasna nie wszystko, ponieważ na broń składają się także modele zaczepne, jak i broń ochronna, od najmniejszych rozmiarowo pistoletów, jak broń palna krótka i długa, przez karabiny, granatniki, aż po broń artyleryjską. Do grupy militariów zaliczymy też rzecz jasna amunicję oraz oporządzenie broni. Do grupy tej ponadto należy zaliczyć broń myśliwską. Sprzęt techniczny związany jest z działalnością wojska, wliczyć można do niego ciężki sprzęt bojowy, jak pojazdy jak również broń pancerna, urządzenia służące do łączności, to znaczy radiostacje jak i polowe telefony czy innego rodzaju urządzenia jak sprzęt saperski i pomocny w zapleczu medycznym.

Mundury jak również oporządzenie żołnierskie miały ścisły związek z osobą-żołnierzem, do jakiego należały. To rzecz jasna ubranie, jakie miał na co dzień, z wszelkimi naszywkami i częściami typowymi dla danej formacji, jak też naczynia, torby na sprzęt i rzeczy podręczne czy saperki. Militaria stanowią zainteresowanie tak samo kolekcjonerów prywatnych, lecz również państwowych. Państwo więc gromadzi i wystawia swoje zbiory militariów w muzeach, natomiast prywatni kolekcjonerzy zaopatrują się w różnych sklepach, są w stanie tam zakupić przeróżne sprzęty, przykładowo air soft gun. W ofertach wielu sklepów znajdziemy każdy produkt, więc nie ma problemu, że czegoś nam zabraknie w kolekcji.

Na pewno natomiast każdy z nas, kto kolekcjonuje tego rodzaju rzeczy chce, aby były one możliwie wysokiej jakości. Na szczęście nie powinno być z tym kłopotu, tak więc istnieją marki światowego poziomu, przykładowo mcnett, dzięki czemu można cieszyć się z obcowania z produktami najwyższej jakości. Chociaż trzeba wydać na nie trochę pieniędzy, to jednak jest gwarancja, iż zrobione są jedynie z najlepszej jakości surowców, a to pewnik, że będziemy mogli cieszyć się niezmiennie ładnym produktem przez całkiem długi czas.