Czytanie poprawia kreatywność każdego człowieka

O domowej bibliotece wielokrotnie myśli się jak o szafkach na przeczytane lektury. W grę wchodzą w takim przypadku dwa powody ich składowania. Pierwszy, w wyższym stopniu wielkoduszny: bo mają szansę się jeszcze komuś przydać.

biblioteka miejska
Autor: jef1947
Źródło: http://www.flickr.com
Inny łączy się z próżnością właściciela, który lektury rozpatruje jak myśliwskie łupy, rozstawiając na półkach zdobyte białe kruki. W biblioteczce stoją książki przeczytane, ale dużo jest także tych, których nie przeczytaliśmy, a prawdopodobnie, nie sięgniemy po nie nigdy. To nie świadczy o tym, że są bezużyteczne. Półki służą nie jedynie magazynowaniu książek, lecz rewelacyjnie przydają się do ich przesuwania. Do tego przydają się każde książki: przeczytane, przejrzane i odłożone na później. Winniśmy puszczać książki w obieg. W czynnej biblioteczce stale brakuje miejsca, a równocześnie sporo jest w niej takich książek, z którymi moglibyśmy rozstać się bez smutku. Nie trzymajmy ich po to, ażeby gromadziły kurz. Powinno się pozostawiać książki na uczelniach, w szkołach i kawiarniach. Nawet na najdziwniejsze tytuły znajdą się fanatycy, skłonni zużytkować je na własny sposób. Domowe biblioteki nie powinny być oznakami prestiżu i skumulowanym funduszem kulturowym stosowanym w utarczkach społecznych. Wiele zależy od tego, w jaki sposób będziemy do nich podchodzić. Przy dobrym nastawieniu biblioteczki mogą odegrać istotną rolę w otwieraniu nas na świat i konstruowaniu lepszych relacji z innymi.

książki na stoliku
Autor: MocaDeco
Źródło: http://www.flickr.com
Prawda jest taka, że człek może sobie jakoś poradzić w życiu, w ogóle nie czytając książek. Może, lecz co to za egzystencja, skoro nie ma życia wewnętrznego spojonego z refleksją nad sobą i światem, nie ma świadomości, że są odmienne punkty odczuwania i szersza perspektywa. Czytanie zgłębia doznania językowe, rozwija zasób leksykalny, uczy przejawiać myśli i pojmować rodzaje mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze formułowanie osobistego stwierdzenia, lepsza biegłość demonstrowania odczuć i potrzeb. Czytanie książek poprawia umiejętność autonomicznego myślenia i definiowania myśli, kompetencje niezbędne do dobrego funkcjonowania publicznego.