Dobre i niekorzystne strony obecnej telewizji

Telewizja to medium znane już od wielu dziesięcioleci. Przez cały ten czas w telewizji sporo się zmieniło, a ewolucja ta dotyczyła nie tylko spraw technologicznych związany z telewizorami, choć to faktycznie było niezwykle istotne. Od niezwykle długiego czasu można także spotkać się z opiniami, według których telewizja to medium wykorzystywane do manipulacji i sama w sobie jest bardzo niebezpieczna.

Telewizja
Autor: LG전자
Źródło: http://www.flickr.com
Na dzień dzisiejszy można obserwować dość znaczny spadek powszechności tego medium, co wypływa jednoznacznie z wielkiej popularności sieci WWW. Jednak cały czas telewizja posiada wielkie rzesze miłośników w bardzo zróżnicowanym wieku. Bycie odbiorcą telewizji posiada zarówno wady, jak i zalety. Oczywiście najważniejsza kwestia odnosi się tak jak w sytuacji większej części mediów do umiaru w korzystaniu, który pozwala na pozostawanie obiektywnym. Zasadniczo obecnie bardzo popularna jest telewizja cyfrowa, dzięki której ma się do wyboru bardzo wiele różnych programów. O obecnej ofercie dostawców można dowiedzieć się wyszukując w Internecie hasło „telewizja cyfrowa we Wrocławiu”.

Ogromny wybór kanałów i programów

Jak już zostało wcześniej nadmienione, obecnie telewizja cyfrowa oferuje ogromny wybór jeśli chodzi o kanały. Zresztą ich ogólna liczba nieustannie wzrasta, gdyż ciągle wymyślane nowe, dedykowane różnym grupom odbiorców. Przykładowo w ostatnich latach stworzono bardzo wiele kanałów telewizyjnych przeznaczonych dla przedstawicieli poszczególnych płci. W tym zbiorze znajdują się przykładowo różnorodne kanały poświęcone tematyce związanej z kuchnią i kulinariami, które ze swej natury często dedykowane są kobietom. W opozycji do nich stoją takie, które zajmują się na przykład motoryzacją.

Marnowanie wolnego czasu

Telewizory Philips z linii 6000
Autor: Philips
Źródło: Philips

Za jedną z podstawowych wad telewizji uważa się to, że jest ona „pożeraczem czasu”. Wiele osób bowiem marnotrawi przed telewizorem zbyt wiele czasu, przeznaczając na to na przykład wszystkie wolne chwile. Siedzenie przed telewizorem bywa bardzo dobrą rozrywką czy sposobem na relaks jedynie wówczas, gdy robi się to od czasu do czasu. Od takiego spędzania czasu można się bardzo łatwo uzależnić. Nagminnie słyszy się krytykę w odniesieniu rodziców, którzy zamiast spędzać czas z własnymi pociechami namawiają je do oglądania telewizji.