Parę słów o hodowaniu kotów w w mieszkaniu

Koty są jednymi z najbardziej popularnych zwierząt trzymanych w domu. Odznaczają się dużą dozą niezależności, czym różnią się od psów. Inną różnicą może być fakt, że koty nie wymagają wyprowadzania na spacer przez ludzi. Z tego powodu często wybierane są przez osoby, które mają niewiele czasu z uwagi na pracę i pozostałe obowiązki. W przypadku gdy właściciel mieszka w stosunkowo spokojnym otoczeniu, dopuszczalne jest wypuszczanie kota na dwór.

Nierzadko jednak dzieje się tak, że kot mieszka w mieszkaniu w śródmieściu; wtedy trzymany jest jedynie w środku. W takiej sytuacji korzystnie jest gdy zwierzę przynajmniej ma okazję wyjść na balkon. Hodowla kotów jest procesem niezbyt trudnym. Wszystko zależy od liczby posiadanych zwierząt, ich odmiany i tego, czy jest to hodowla kotów na wystawy.

kot
Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Najczęściej spotykanymi towarzyszami ludzi są koty nierasowe, nazywane dachowcami. Najwięcej jest ich w okolicach wiejskich, gdzie często mieszkańcy je dokarmiają. W miastach z kolei ludzie nierzadko przygarniają koty „z ulicy” lub od przyjaciół. Korzystnym pomysłem może być też wzięcie kota ze schroniska, w którym nierzadko są trudne warunki. Wybawienie zwierzęcia od ciężkiego życia w schronisku jest źródłem wielkiej satysfakcji. Ponadto wyprawka dla kota nierasowego najczęściej nie jest bardzo kosztowna (kuwety http://www.superzoomarket.com/k,85,lopatka-kuweta-dla-kota.html). Koty rasowe z kolei bywają bardzo drogie i często potrzebują dodatkowej pielęgnacji jak to jest w przypadku długowłosych kotów perskich. Oprócz tego zwierzętom|rasowym częściej zdarza się zapadać na choroby genetyczne, a średnia długość ich życia jest mniejsza niż u dachowców.

Źródła informacji o kotach
Jest wiele rozmaitych źródeł, z których można czerpać informacje w kwestii posiadania kotów. Dobrym źródłem są książki w rodzaju poradników wydane przez profesjonalnych wydawców. Zawarte są tam informacje na temat pielęgnacji zwierzęcia, jego zachowań, a także takich kwestii jak schorzenia i metody postępowania w takich sytuacjach. Porady tego typu można znaleźć w dużej ilości na stronach internetowych. Profesjonalnie prowadzony sklep z poradami http://www.superzoomarket.pl może być równie wiarygodnym źródłem informacji co poradnik w formie drukowanej. Istnieją również specjalne fora, na których właściciele zwierząt dzielą się swoimi spostrzeżeniami z innymi.